Cuma, Eylül 18, 2020

ABD, Libya’daki çetelerle ilgili olarak Erdoğan’ın ‘özel ordusunu’ suçluyor

Okumalısınız

Hamle ve ulusal birlik çağrısı-Ferda ÇETİN

KCK’nin Kürdistan’da, Avrupa’da ve Kürtlerin yaşadığı tüm alanlarda “Tecride, Faşizme ve İşgale Son, Zaman Özgürlüğü Gerçekleştirme Zamanıdır”...

Direnerek başarma zamanı!

KDP desteği Başûrê Kurdistan’ı Türk devletinin mandası haline getirdi. Bundan dolayı, Başûrê Kürdistan’da, ‘İşgale Son; Kürdistan’ı Savunma...

Kürt’ün Kürt’le diyaloğu önündeki barikatlar kaldırılmalıdır

Her şeyden önce bu özgürlük hamlesi tüm Kürt güçlerinin diyalog içine girmesine ve ulusal birlik için çalışmasına...

Sunday Telegraph, Adnan Tanrıverdi’yle röportajını da içeren haberini, internet sitesinde “Erdoğan, Wagner’e rakip olması için elit paralı asker gücü oluşturuyor” başlığıyla yayımladı. Gazetenin kağıt baskısındaki haberin başlığı ise “ABD, Libya’daki savaşçılarla ilgili olarak Erdoğan’ın ‘özel ordusunu’ suçluyor”.

Erdoğan’ın paramiliter çeteleri üzerine yazan gazete bu konuda Türkiye’de nam salmış çete örgütleme kurumu SADAT ile başlıyor.

Sunday Telegraph, Adnan Tanrıverdi’yi şöyle tanımlıyor:

“Kimilerinin gözünde İslam dünyasının en güçlü kiralık katili, emrinde binlerce savaş tecrübesine sahip Suriye’den paralı askerler olan eski bir general. Erdoğan’ın yakın sırdaşı olan Adnan Tanrıverdi, sabotajdan, kontrgerilla harekatına ya da suikastlere kadar savaşın bütün karanlık sanatlarında uzmanlığı olduğunu iddia ediyor.”

Haberde, ABD’nin Tanrıverdi’yi “binlerce Suriyeli çeteyi Libya’ya göndermekle” suçlamasına da değiniliyor.

Adnan Tanrıverdi

Önceki hafta gerçekleştirildiği belirtilen röportajda Tanrıverdi, Sunday Telegraph’ın konuyla ilgili sorusuna, “Suriye’ye ya da Libya’ya hiç paralı asker göndermedik. Bizim şirketimizin bir paralı asker organizasyonu olmadığını vurgulamak isterim. Herhangi bir terör örgütüyle bağlantımız yok” yanıtını veriyor.

Ancak gazeteye göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Afrika Kuvvetler Komutanlığı ise bu konuda farklı düşünüyor.

Pentagon Afrika Kuvvetler Komutanlığı’ndan generallerin bu ay ABD hükümeti için hazırladığı bir raporda, SADAT’ın aralarında “terörle bağlantılı” militanların da yer aldığı 5 bin Suriyeli paralı askeri Libya’da görevlendirdiği iddia edildi. Bu militanların Libya’da Ankara’nın da desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) için savaştığı öne sürüldü.

Rapora göre, SADAT tarafından eğitilen ve maaşları ödenen paralı askerler, UMH’nin Libya’da bazı toprakları General Halife Hafter’ten geri almasında etkili oldu.

Aynı zamanda raporda bu çeteler hakkında, “hırsızlık, cinsel saldırı ve görevini kötüye kullanma suçlamalarının” olduğu, bunun da bölgede güvenlikle ilgili sıkıntıları artıracağı iddia edildi.

Sunday Telegraph gazetesine göre bu suçlamalar, “SADAT’ın Erdoğan’ın muhalifleri tarafından Rus Wagner şirketine benzetilmesine” neden oldu.

“İddialar Erdoğan’ın, İslam dünyasının en büyük gücü olan Osmanlı dönemindeki ihtişamı yeniden kazanmak için Türkiye’nin askeri gücünü yurt dışında genişletmeye çalışmasının ardından geldi. Şu an Yunanistan ve Kıbrıs’taki tartışmalı sularda gaz arama çalışmalarına giriştiği için, Erdoğan’ın Avrupalı liderlerle arası açılmış durumda” diyen gazete, Tanrıverdi’nin 1990’ların sonunda İslami görüşlerinden ötürü ordudan atıldığını yazdı.

Sunday Telegraph, Tanrıverdi’nin 2012’de eski meslektaşlarıyla kurduğu SADAT’ın amacının Müslüman ülkelerin ordularını Avrupa’nın yardımına ihtiyaç duymayacak şekilde yetiştirmek olduğunu aktarıyor.

SADAT’ın internet sitesinde, “SADAT Savunma’nın misyonu İslam dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak dünya süper güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmaktır” ifadesinin yer aldığı vurgulanıyor.

“(Tanrıverdi’ye göre) SADAT diğer modern ve özel askeri şirketler gibi hükümetlere askeri ve kontrgerilla harekatı kapsamında eğitim vererek operasyonlarını yürütüyor” diyen Sunday Telegraph, Wagner şirketi gibi Tanrıverdi’nin de hangi ülkelerde operasyonlarının olduğunu söylemekten kaçındığını yazdı.

Sunday Telegraph, haberinde, Tanrıverdi’ye Türkiye’de muhalefet tarafından yöneltilen eleştirileri ise şöyle aktardı:

“Tanrıverdi, aynı zamanda 2016 yılındaki darbe girişimi sırasında cumhurbaşkanına perde arkasında destek vermekle de suçlanıyor. SADAT yetkililerinin İstanbul’da darbenin püskürtüldüğü sırada sokakta saldırgan bir şekilde kavganın içinde yer aldığı öne sürülüyor.

“Bu şüpheler daha çok Erdoğan’ın Tanrıverdi’yi darbe kalkışmasından kısa bir süre sonra baş askeri danışmanı olarak atamasının ardından güçlendi. Tanrıverdi bu yılın başında SADAT’ın Mehdi’nin dönüşüne ön ayak olacağı (Tanrıverdi, “Mehdi gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız” demişti) şeklindeki sözlerinin ardından istifa etti.

‘Buna ancak bir İngiliz gazetesi inanır’

Adnan Tanrıverdi, Sunday Telegraph’ın, SADAT’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan için özel bir ordu kurup kurmadığı sorusuna ise “Buna ancak bir İngiliz gazetesi inanır” yanıtını verdi ve ekledi:

“Türkiye demokratik bir cumhuriyet. Bizim krallarımız ve kraliçelerimiz olmadığı ya da ülke bir aile tarafından yönetilmediği için anlamakta güçlük çekebilirsiniz.”

Tanrıverdi de gazeteye, şirketinin Libya’da sadece 2013 yılında ordu için bir askeri tesis kurmak amacıyla müzakerelerde bulunduğunu söyleyerek, “Libya’daki gerilimden ötürü müzakereler durdu” dedi.

“Türkiye’nin SADAT gibi onlarca belki de yüzlerce şirkete ihtiyacı var. Bu güvenlik, refah ve İslam uluslarının yaşaması için gerekli” diyen Tanrıverdi, yakında başka Türk şirketlerinin de kendi sektörlerine girebileceğini söyledi.

En Çok Okunanlar

Heqi Armanc: Heftanîn’e yönelik saldırılar Kuzey ve Güneyli bazı ‘ihanetçi Kürtlerin desteğiyle’ gerçekleşti

HPG komutanlarından Heqi Armanc, Kuzey ve Güney Kürdistan'daki etkili gerilla eylemlerine dikkat çekerek, her eylemin balyoz gibi...

HSM Komutanlığı: Tüm gerilla ve öz savunma güçleri hamleye tam katılım sağlayarak öncülük rolünü yerine getirecek

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, tüm birimlerinin faşizmi yenilgiye uğratmak üzere hamleye güçlü katılacağını belirterek, başarılar diledi.

Lekolin: KDP, MİT’e istihbarat sağlamak için araçlara GPS takıyor

Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarını sürdüren Türk Devleti’nin istihbarat teşkilatı MİT ve işgale destek sunan KDP, Duhok’ta...

HPG: Xakurkê şehitlerini saygıyla anıyoruz

Xakurkê’de 11 Eylül günü şehit düşen 3 gerillanın kimliğini açıklayan HPG, “yoldaşlarımız, fedai militan duruşun temsilcileri olarak...

İntikâm Birimleri: Hamleye katılıyoruz, faşizmi yıkacağız!

KCK'nin hamlesini sahiplenen İntikâm Birimleri, "Öz savunmada öncü olacağız. Faşizme ait her şeyi yakıp yıkacağız" mesajını verdi....

Gerilla TV, Xantur’daki eylemin görüntüsünü yayınladı

HPG/YJA Star gerillaları Cenga Heftanin Devrimci Hamlesi kapsamında, işgalci Türk ordusuna darbe üstüne darbe vuruyor.

En Son Paylaşılanlar

%d blogcu bunu beğendi: